شما اینجا هستید: صفحه اصلیموسیقیعلت عرضه زودهنگام متری شیش و نیم در شبکه خانگی

علت عرضه زودهنگام متری شیش و نیم در شبکه خانگی

 تهیه کننده فیلم سینمایی متری شیش و نیم درز کردن نسخه بی کیفیت و غیر قانونی این فیلم از ارشاد را دلیل تغییر برنامه توزیع این اثر در شبکه نمایش خانگی عنوان کرد.

 

سید جمال ساداتیان چندی پیش در مصاحبه ای اعلام کرده بود که با توجه به فروش و حضور موفق فیلم سینمایی متری شیش و نیم، به طور قطع تا پایان سال 98، برنامه ای برای ارائه آن در شبکه نمایش خانگی  ندارند؛ اما به یکباره خبر عرضه این فیلم در این شبکه را اعلام کرد!

ساداتیان در گفتگویی با خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج گفت: این فیلم تاکنون به دوازده جشنواره معتبر خارجی دعوت شده است. ما تصمیم داشتیم که ابتدا به جشنواره ونیز برویم و پس از آن به ترتیب در سایر جشنواره ها حضور پیدا کنیم و از آنجایی که هر کدام از این جشنواره ها قوانین و شرایط خودشان را دارند، ما هم باید برای حضور در آنها فیلم را بر اساس همان قوانین آماده ارائه می کردیم بنابر این ترجیحمان این بود که در فرصت مناسب و نزدیک عید نوروز یا ابتدای سال آینده این فیلم را در شبکه خانگی ارائه کنیم.

*نشتی ارشاد دلیل توزیع در شبکه نمایش خانگی

وی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل اینکه نسخه غیر قانونی و ناقص آن از وزارت ارشاد به بیرون نفوذ کرده بود و متاسفانه در مناطقی از کشور توزیع شد و سیاست های ما را تحت تاثیر قرار داد. در عین حال بسیاری از مردم هم با هدف حمایت از سینمای ملی، فیلم های خوب و هنرمندان کشور، علاقمند هستند که نسخه اصلی و قانونی فیلم را ببینند نه یک نسخه غیر قانونی و غیر مجاز آن را که از طریق شبکه قاچاق توزیع شده و کیفیت پایینی هم داشت.

تهیه کننده متری شیش و نیم ادامه داد: به هر حال بسیاری از مردم این فیلم را، اثر خوبی توصیف کرده اند و می دانستند که تولید آن همراه با چه سختی ها و مشقاتی انجام شده است؛ بر همین اساس ما پیام های زیادی داشتیم که از ما می پرسیدند چرا توزیع قانونی فیلم را تسریع نمی کنید تا افراد علاقمند بتوانند به صورت قانونی آن را تماشا کنند؟ به همین دلیل ما در تجدید نظری که داشتیم تصمیم به ارائه آن در زودتر از زمانی که مد نظرمان بود گرفتیم  و در این زمان فیلم را توزیع کرده ایم.

*تا پیدا کردن فرد خاطی پیگیری خواهیم کرد

ساداتیان تاکید کرد: ما این مساله را در ارشاد پیگیری خواهیم کرد تا فرد خاطی که عمدا یا سهوا و با هر انگیزه ای این فیلم را به بیرون داده است را شناسایی کنیم. این کار پروسه ای دارد که باید طی شود. در گذشته هم فیلم های دیگری بوده اند که از ارشاد به بیرون درز پیدا کرده است اما واقعیت این است که در درجه اول برای ما مهم است تا تکلیف فیلم خودمان را مشخص کنیم.

وی ادامه داد: من به عنوان یک تهیه کننده می دانم که صدور پروانه ساخت فیلم ما با مشکل روبرو شد، پس از آن هم صدور پروانه نمایشش با مشکلات اداری مواجه شد. آن بخش از مردم که فیلم را در سینما ها دیده اند و بخش اعظم دیگری که در شبکه نمایش خانگی به تماشای آن خواهند نشست، به خوبی متوجه می شوند که ساخت این فیلم چه کار سخت و پیچیده ای بوده است. من به کرات گفته ام که تمام لوکیشن های آن ساخته شده اند، دویست وهفتاد نفر کارتن خواب مقابل دوربین بوده اند و پنج ماه تصویربرداری آن طول کشیده است.

*توزیع باید متناسب با فیلم هویت فرهنگی اش باشد

این تهیه کننده با بیان اینکه این فیلم بیانگر مشقات تولیدش هست، گفت: وقتی فیلمی ساخته می شود هویتی پیدا می کند، دارای یک وقار و شخصیتی است که با همان وقار و تومانینه، و با همان جایگاه اجتماعی که دارد باید توزیع شود. وقتی یک کپی بسیار خام و رنگ و رورفته و بسیار خام که مسائل تکنیکی آن انجام نشده است، در جامعه توزیع می شود تمام خستگی را بر تن عوامل تولید آن می گذارد.

ساداتیان ادامه داد: وقتی این فیلم در شرایط نا مناسب به صورت وسیع در جامعه توزیع می شود نشانگر انتظار و عطش مخاطب برای دیدن این فیلم است؛ به همین دلیل دوست داریم این کار را پیگیری کنیم و از آن فردی که در وزارت ارشاد بر اثر بی دقتی و یا به هر دلیل دیگری این فیلم را اینگونه توزیع کرده بپرسیم که چرا نمی گذارد یک اثر از مجاری اداری و قانونی به بازار عرضه شود؟

*تصوری از اراده ارشاد برای یافتن خاطی نداریم

وی با این کار جدای از یافتن فرد خاطی، دوست داریم وزارت ارشاد کمی خودش را منظم تر و مراقبت هایش را بیشتر کند؛ تا هم به لحاظ اقتصادی و هم از منظر هویت فرهنگی یک اثر فرهنگی شرایط بهتری بوجود بیاید.

تهیه کننده متری شیش و نیم در پاسخ به این سوال که آیا این اراده را در فضای کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می بینید که بخواهند تا فرد خاطی را بیابند گفت: من نمی دانم که آنها چقدر مصر هستند اما ما برای کار خودمان دوست داریم که این فرد را شناسایی کنیم. شاید اگر ما این فرد را به آنها معرفی کنیم واکنش آنها میزان جدیت آنها را مشخص کند.